WhatsApp

Kurumsal ve Bireysel Tanıtım Filmleri

Uluslararası ölçekte projeler için yeterli, güvenilir bir kuruluş olarak alanımızda ülkemizin bilgi ve deneyim birikimine katkıda bulunmaktır.

Tanıtım filmi çekimi nelerdir sorusunun cevabı firmalar için oldukca önemli içerikler taşımaktadır ve bir firmayı, ürünlerini ön plana çıkarıp, daha çok tanınmayı sağlayarak kitleleri kendine çekip büyümesini sağlamak amacı ile tasarlanmaktadır. Yazımızda, sizler için tanıtım filmi çeşitleri, firmalar için tanıtım filmi nin ne olduğundan, tanıtım filmi çekimi için hangi ekipmanların gerekli olduğundan bahsederek geniş çapta bilgiler vermeyi amaçladık. Eğer bir firmaya sahipseniz, tanıtım filmlerinin ne için gerekli olduğunu ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bu yazıda bulabileceksiniz.
Tanıtım Filmi Çeşitleri Nelerdir?

Tanıtım filmlerinin birçok türü bulunmaktadır. Sizler için yazımızda 7 tanıtım filminden bahsedeceğiz.
Kurumsal Tanıtım Filmi:
Kurumsal tanıtım filmi çeken firmalar, kurumlarının marka, ürün vb. işlerini tanıtmak için özel olarak hazırlanan tanıtım filmleridir. Kurumsal tanıtım filmlerinin içeriğinde, kurumsal kimlik çok fazla ön planda tutulur ve yönetici mesajları karışık bir biçimde kullanılarak tanıtımı yapılacak olan film planlanır. Kurumsal tanıtım filmlerinde elde edilmiş görüntüler, ya da motion graphics görüntüler, tek şekilde ya da birleştirilerek sunumlandırılır.
Ürün Tanıtım Filmi Çekimi:
Ürün tanıtım filmleri, adı üstünde hazırda var olan ya da inovasyon edilen, piyasaya yeni sürülen ürünlerin tanıtımını yapma amacı ile şekillenir. Ürün tanıtım filmleri, reel çekimler, daha önceki hafızadan kayıtlı görseller veya motion graphics ile hazırlanabilmektedirler. Ürün tanıtım filmlerinin genel amacı, kişilere ürünlerin kalite ve standartlarının tanıtılması ve aslen ihtiyaç duyulan ve kesinlikle alınması gerektiğini göstermektir.
İnfografik Tanıtım Filmi:
İnografik tanıtım filmi, animasyon işleme için infografik kullanan ve grafikleri yada adım adım detayları eklemek için animasyon kullanan bir tür tanıtımdır. Masa üstünde imaj dosyaları ve dinamik grafikler hazırlar. Şirket, ürün yada hizmetler için entresan, anlaşılması rahat ve hızlı bir dil kullanarak hedef kitleler içinde tatmin edici bir konum elde etmeyi amaçlamaktadır.
Etkinlik Tanıtım Filmi:
Etkinlik tanıtım filmi, hedef kitleye yönelik fuar, konser, seminer, parti, sempozyum, özel toplantı ve diğer bütün etkinlikleri düzenlemek için tasarlanmış bir tanıtım filmidir. Olay aracıları için en yaygın kullanılan modeldir. Gerçek görüntülerden yada olayların görsel ve dinamik grafiklerinden hazırlanabilir.
Web Sitesi Tanıtım Filmi:
Bu, şu anda yayınlanmakta olan yada İnternet olarak daha yaygın olarak kullanılan internet sitelerine daha fazla seyirci çekmek için tasarlanmış bir tür tanıtım filmidir. Günümüzde e-ticaret sitelerinde sıklıkla kullanılan bir model haline gelmiştir. Web siteleri için yapılan tanıtım filmleri, içeriklerin daha fazla izlenmesini ve şayet ürün bazlı çalışmalar varsa takibi arttırmak için oldukça önemlidir.
Youtube Kanal Tanıtım Filmi:
Youtuber” isminde geniş bir seyirci kitlesinin ilgisini çekmek amacıyla video kanalının “Youtube” üstünden yayınlanmasını ve yayınlanmasını tanıtmak için tasarlanmış özel bir tanıtım filmidir. Youtube kanal tanıtım filmleri ile etkileyici girişler yapılabilir, izleyici kitle kanala çekilebilir.
Firma Tanıtım Filmi Nedir?
Firma tanıtım filmi çekimi, firmaların prestijini geçmişten bugüne yapmış olduğu bütün işleri oldukca iddialı bir biçimde ortaya koymasına ve insanlara tanıtmasına destek olmaktadır. O yüzden firma tanıtım filmleri firmaların bitirdikleri işleri yani ürünleri, fırsatları, markanın tarzını ve kimliğini, misyonunu ve vizyonunu, her türlü etkinliği, marka içindeki bariz yenilikleri insanlara akıcı ve görsel bir halde aktararak iddialı bir biçimde tanıtmayı gaye edinir. İyi hazırlanmış tanıtım filmleri ile insanların dikkatini firmaya doğru çekerek ürünlerin kalitesini kanıtlayabilirsiniz.
Firma Tanıtım Filmi Nasıl Çekilir?
Bir tanıtım filmi çekilmeden önce, filmin içeriğinde nelerin tanıtılacağı, hangi konu üstünden ve hangi tema işleneceği belirlenmeli ve buna göre bir plan hazırlanmalıdır. Plan seçiminin arkasından işlenecek temanın seçimi yapılmalıdır. Düzenli ve planlı bir iş daha iyi sonuçlar vermektedir. Tanıtım filmleri özellikleri itibariyle az ve öz ifade gerektirir. Bu nedenle az aynı zamanda öz biçimde ne ifade edileceği belirlenmelidir. Tüm bunlar belirlendikten sonrasında, sırada kaliteli çekimler için gerekli olan Drone çekimleri vardır. Kaliteli drone çekimleri kullanılarak, sahneler hazır edildikten sonrasında işi kurgu ekibi devralmaktadır. Kurgu kadrosu de ses ve montaj işini tamamlar ve bu şekilde harika bir firma tanıtım filmi hazırlanmış olur.
Firma Tanıtım Filmi Çekerken Hangi Ekipmanlar Kullanılır?
Tanıtım filmlerini çekmek sandığı kadar basit bir iş değildir ve oldukca emek, dikkat, özveri istemektedir. Bu özeni sağlayabilmek ve ortaya mükemmel filmler ortaya çıkarabilmek için ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Bu ekipmanlar yardımıyla görüntü, ses, montaj ve daha birçok işlem yerine getirilir.
Kamera
Videonun standardını ne belirler diye bir soru sorulduğunda hiç şüphesiz verilecek öncelikli cevap kamera olacaktır. Zira kameranın MegaPiksel bakımından kalitesi kadar efektleri ve mercekleri de büyük önem taşır. Bu yüzden alınan Dronelar ya da profesyonel tripodlu kameralar çok önemlidir. Kaliteli işler için kaliteli ekipmanlar gereklidir.
Ses Ekipmanları
Ses ekipmanı, tanıtım filmlerinde fon müziği kullanılmalıdır. Mükemmel ses kalitesi tanıtım filminin mükemmelliğini direkt etkileyecektir. Bu nedenle, ses ekipmanına duyarlıyız ve videodaki sesle alakalı sorunları önleyebilmek iyi ses ekipmanlarına sahip olmakla çözüme ulaştırılacaktır. Özellikle bir sunucu durumunda, mikrofon kullanımından dolayı, kameradaki mikrofonun kusuru izole edebilir.
Işık Ekipmanları
Aydınlatma ekipmanları, firmanın tanıtım videolarında profesyonelliğe ulaşmak için kullanılan en önemli ekipmanlardan biridir. Karanlık yada loş bir ortamda çekilen videoların kalitesi çoğu zaman amatör görüntüleri gösterir, dolayısıyla bir tanıtım filmi oluşturur. Ancak ışığı yüksek kalitede yansıtan bir videoda daha profesyonellik gösterilebilir.

Tanıtım Filmleri Firmaya Nasıl Avantajlar Sağlar?
Tanıtım filmleri, firmalar için oldukça avantajlıdır. Bu avantajları somut olarak inceleyelim;
 – Tanıtım filmleri markanın güvenilir olduğunu insanlara ikna etmektedir ve çok fazla görüldüğünde insanların tercihi o marka ve firmaya olmaktadır.
– Firma tanıtım filmi çekimi sanıldığından çok daha fazla ilgi çeker ve satışları katlayabilir.
– Akılda kalıcılık ve medya yardımıyla ulaşım kolaylığı sağlanır. Bu sayede insanlara kolayca ulaşılır ve etkilenir.
– Tanıtım filmleri az ve öz konu özellikli oldukları için kişileri izlerken sıkmaz. Daha entresan olmasının bir nedeni de aslında budur diyebiliriz.
– Bayilere tanıtım filmleri gönderilebilir.
– Firmalar, tanıtım filmleri sayesinde hedeflerini potansiyellerinin üstüne taşıyabilirler.
– İnternet ve sosyal medya şeklinde kitlesel iletişim araçları sayesinde dünyaya duyurulabilir. Toplantı yerlerinde, fuarlarda, sempozyumlarda tanıtım filmi ile firmanın tanıtımının yapılması sağlanabilir.

Kurumsal ve  Bireysel Tanıtım Filmleri